Opština Čelinac - Zvanična internet prezentacija administrativne službe

Čelinac tri godine nakon poplave: Urađeno mnogo na sanaciji i mjerama zaštite Štampa El. pošta

Navršile su se tri godine od kada su Čelinac pogodile katastrofalne poplave. Baš na ovaj dan, u isto ovo vrijeme, plavni talas je kroz rijeke Vrbanju i Jošavku nemilosrdno nadolazio, prodirući, kidajući i rušeći sve pred sobom. Jedan za drugim gubili su se putevi, mostovi, kuće, automobili. Nestajale su čelinačke ulice, gubilo se majsko zelenilo. Poplavljena su domaćinstva, stambene zgrade, javne ustanove i preduzeća, privredni subjekti, benzinske pumpe, objekti elektrodistribucije, selo i grad. Ostali smo odsječeni od ostatka svijeta, bez vode, struje i telefonskih veza. Pokrenuta su klizišta. U gradu, u kojem ništa više nije bilo isto, trebalo je ponovo uspostaviti život.

Načelnik opštine Momčilo Zeljković danas se prisjeća svih detalja ovih nemilih događaja, ističući da, uprkos tim teškim, najtežim danima, nijednog momenta nije posumnjao u to da će Čelincu biti vraćen sjaj.
„Sam po sebi dovoljan je podatak da je šteta od majskih poplava procijenjena na 10 miliona maraka. To su otprilike dva budžeta opštine. Danas, nakon tri godine, mogu da kažem da smo kroz mukotrpan rad i kroz komunikaciju i saradnju sa Vladom Republike Srpske i uz pomoć donatora i ljudi dobre volje uspjeli izgraditi porušeno i sanirati oštećeno. Rekonstruisani su putevi, mostovi, dio vodovoda, klizišta, škole, sportska dvorana, narodna biblioteka, kulturni centar, dječiji vrtić, policijska stanica, komunalni objekti, toplovodna mreža. Dovršena je nova zgrada osnovne škole „Miloš Dujić“, izveden projekat regulacije korita rijeke Vrbanje u dužini od 1300 metara i izgrađeno šetalište. Pročišćen je značajan dio korita rijeke Jošavke i rijeke Vrbanje, a trenutno se izvode i radovi na pročišćavanju korita Šnjegotine i Ukrine“, naveo je Zeljković i dodao da lokalna vlast u kontinuitetu radi na infrastrukturnim i razvojnim projektima, bilo da se radi o vidu sanacije ili o preventivnim aktivnostima i mjerama zaštite.
On je dodao da će u narednom periodu biti nastavljena regulacija korita Vrbanje uzvodno, prema Kotor Varoši, nastavljeni radovi na koritu Jošavke, ali i otpočet kapitalni projekat izgradnje novog gradskog mosta.


Dijelovi centra Čelinca za vrijeme i tri godine nakon poplavePolicijska stanica


Kino-sala

Dječiji vrtić "Neven"


Novi objekat škole "Miloš Dujić", srednja škola, sportska dvorana i novi objekti Elektrokrajine - PJ Čelinac