Челинац је обиљежио 100 година од ослобођења БиХ од Аустроугарске и уједињења са Србијом. У Храму Светих апостола Петра и Павла у Поповцу код Челинца служена је литургија, а потом и освештано обновљено Спомен-врело, посвећено првом бану Врбаске бановине Светиславу Милосављевићу.
Врело бана Милосављевића први пут освештано је на Митровдан 1930. године, тачно на прву годишњицу његовог управљања бановином. Ово је један од најстаријих културно-историјских споменика у челиначком крају и уједно прво познато признање овом великом градитељу. Бан Милосављевић, подсјећају мјештани, за само четири године препородио је Бањалуку, али и цијелу Крајину.
"Ово је данас културно-историјски споменик, а некада је био важан инфраструктурни објекат, од животног значаја јер је ово био центар села. Школа је почела да ради 1927. године, у непосредној близини. То је служило и мјештанима и ученицима за напајање", рекао је предсједник Српског просвјетног и културног друштва "Просвјета" Челинац Борислав Максимовић.
Неколико десетина Челинчана учествовали су као добровољци на Солунском фронту, а у Опсјечком код Челинца још 1926. подигнут је споменик краљу Петру Првом Карађорђевићу. Због тога је, каже начелник општине, потребно очувати сјећање на јунаке овог краја.
"То је један догађај који смо ми имали намјеру да промовишемо и да управо на стогодишњицу ослобођења дамо значај и вратимо се у историју, да укажемо на чињеницу да је Челинац и прије 100 година био напредна општина и да је имао амбицију да се развија", истакао је начелник општине Челинац Момчило Зељковић.
Један од солунских добровољаца, за кога мјештани кажу да је херој овог краја, је и Максим Тешић. Народни посланик у вријеме бана Милосављевића, урадио је много за развој овог краја.
"Врло често његово име се среће у 'Врбаским новинама', да је нешто направио, допринио свом селу када је у питању школа, а мислим да је основао и Соколско друштво и неку врсту стрељачке секције", навео је секретар Српског просвјетног и културног друштва "Просвјета" Челинац Момчило Спасојевић.
Мјештани челиначких села Поповац и Липовац кажу да је овај крај богат културном традицијом. Поводом 100 година од завршетка Првог свјетског рата, ослобођења од Аустроугарске и уједињења са Србијом, Српско просвјетно и културно друштво "Просвјета", Народна библиотека "Иво Андрић" из Челинца и Парохија Поповац организовали су и час историје.
{gallery}fotografije/2018/11_novembar/100-godina-oslobodjenja{/gallery}