Povodom prvih potvrđenih slučajeva zaraženih virusom korona u Republici Srpskoj, u opštini Čelinac danas je održan sastanak Kriznog štaba za vanredne situacije. Sastanku su prisustvovali načelnik opštine i predsjednik štaba Momčilo Zeljković, direktor čelinačkog Doma zdravlja dr Draško Kuprešak, zdravstveni i inspektor za hranu u Opštinskoj upravi Čelinac Mladen Dujaković, kao i ostali relevantni predstavnici lokalne vlasti, civilne zaštite i nadležnih odjeljenja Opštinske uprave.
Nakon iznesenih činjenica i analize trenutne epidemiološke situacije u Republici Srpskoj, odnosno u susjednoj Banjaluci gdje su potvrđena dva slučuja virusa korona, doneseno je sljedeće obavještenje za javnost:
1. Rukovodstvo lokalne zajednice i Doma zdravlja Čelinac u stalnoj su komunikaciji sa Institutom za javno zdravstvo Republike Srpske i ostalim relevantnim republičkim institucijama, pažljivo prate preporuke i provode sve neophodne mjere u datoj situaciji.
2. Ocijenjeno je da je epidemiološka situacija u opštini Čelinac pod kontrolom i da nema mjesta panici.
3. Dva lica sa područja opštine Čelinac koja su na privremenom radu u Italiji, a za koja se sumnja da su bili u kontaktu sa licem kod kojeg je potvrđen virus korona, podvrgnuti su testiranju. Kod jednog lica su negativni rezultati testa, dok se za drugo lice još uvijek čekaju rezultati istog. Oba lica nalaze se u kućnoj izolaciji.
4. Na području opštine Čelinac 20 lica je pod nadzorom (to su lica koja su došla u Čelinac iz zemalja gdje postoji veći broj oboljelih) te su obavezni dva puta dnevno telefonski se javljati nadležnoj službi Doma zdravlja radi praćenja.
5. Dom zdravlja Čelinac blagovremeno je donio plan mjera po kojem se provode preventivne mjere i ovim putem se daje preporuka u smislu održavanja lične higijene, provjetravanja prostorija i izbjegavanja masovnih okupljanja.
6. Preporuka Kriznog štaba je suzdržavanje od odlaska na mjesta masovnog okupljanja i putovanja u zone gdje su trenutna žarišta zaraze virusom korona.
7. Takođe, štab apeluje na sva lica koja u Čelinac dolaze iz zaraženih područja, da se telefonski jave u Dom zdravlja radi nadzora i praćenja, ali i da svedu svoje kretanje i kontakte na najmanju moguću mjeru.