Privreda Štampa El. pošta

Opština Čelinac obiluje prirodnim bogastvima koje čine šume, poljoprivredno zemljište, vodotoci, rude i minerali. Zbog ovih resursa privreda opštine Čelinac naslanjala se od davnina na poljoprivrednu proizvodnju i šumarstvo, kao i na industriju.  Čelinačka industrija vuče korijene od barutane koja je, kako svjedoče stari zapisi, u 18. i 19. vijeku proizvodila najglasovitiji barut u Bosni.

Od završetka 2. svjetskog rata pa sve do današnjih dana ulažu se napori za unapređenje poljoprivredne proizvodnje i otvaranje novih industrijskih kapaciteta.

Danas strukturu čelinačke privrede čini poljoprivreda, šumarstvo, industrija, saobraćaj, građevinarstvo, trgovina, ugostieljstvo i zanatstvo.

Broj registrovanih preduzeća prema obliku organizovanja ( podaci za 2011. godinu):

• privatna preduzeća (d.o.o.): 194
  • akcionarska društava i zemljoradničke zadruge: 51

Struktura privrednih subjekata po djelatnostima:

• proizvodnja: 11 odsto
  • trgovina i posredovanje u prodaji: 41 odsto
  • prerada drveta: 8 odsto
  • prevoz:  9 odsto
  • građevinski radovi: 6 odsto
  • ostali: 25 odsto

Broj registrovanih samostalnih preduzetnika ( podaci za 2011. godinu): 397

Nosioci privrednog razvoja opštine Čelinac:

Vineks-M, Fačo, Delfin-trgotrans, Maxcomerc, Metalnova, Madra, Demetra,  General Steel, Granit, Inkoprom, Fama, Hidrat-Krečana,...

Industrije koje imaju najviše potencijala:

• Drvna industrija
  • Tekstilna industrija
  • Građevinska industrija
  • Mašinska industrija
  • Poljoprivreda

Pored prirodnih bogatstava opština Čelinac raspolaze dugom tradicijom u drvnoj, tekstilnoj i građevinskoj industriji. Najznačajniji potencijali u ovim oblastima industrije su obučeni i kvalifikovani ljudski resursi, te proizvodni kapaciteti. Važan faktor za ove oblasti je blizina Banja Luke, koja predstavlja kako veliki ragionalni centar koji se stalno izgrađuje tako i veliki potrošački centar koji će uvjek imati potrebu za proizvodima ovih industrija.