Opština Čelinac - Zvanična internet prezentacija administrativne službe

Opština Čelinac proslavila krsnu slavu, Sabor svetog arhangela Gavrila Štampa El. pošta

Molitveno i svečano, uz brojne sportske i kulturne manifestacije, opština Čelinac je proslavila krsnu slavu, Sabor svetog arhangela Gavrila. Na svečanoj akademiji održanoj 25. jula, uz prisustvo velikog broja gostiju, te predstavnika lokalne vlasti i sugrađana, analizirana je godina koja je iza nas i predstavljeni planovi za budućnost.
Načelnik opštine Momčilo Zeljković istakao je da je od prošlogodišnjeg dana opštine do danas realizovan značajan broj projekata.

 

„Riješili smo problem vodosnabdijevanja u četiri mjesne zajednice, uspješno smo završili sezonu grijanja, sanirali smo gradsku toplanu, obezbijedili sredstva za proširenje vrtića „Neven“, proširili vodozahvat u Kuzmanovića izvorištu“, naveo je Zeljković i dodao da će prioritet u narednom periodu biti izgradnja gradskog mosta i zamjena parketne podloge u sportskoj dvorani, ali i da je većina projekata realizovana uz pomoć Vlade Republike Srpske. Govor Zeljković, mp3
Ministar finansija Zoran Tegeltija pohvalio je napore rukovodstva opštine u realizaciji određenih projekata, uz apel i želju da se pruži podrška onima koji rade i zapošljavaju u privatnom sektoru.
„Vlada Republike Srpske obezbijedila je 21 milion evra za poslodavce i nova zapošljavanja i zato je neophodno da se otvaraju radna mjesta, jer će i realizacija projekata biti brža“, naglasio je Tegeltija i obećao pomoć opštini u izgradnji gradskog mosta.
Tradicionalno, na akademiji su zaslužnim pojedincima i kolektivima uručene opštinske nagrade i priznanja. Plakete Skupštine opštine za 2017. godinu dodijeljene su preduzeću „Iron Tech“ Čelinac i Košarkaškom klubu „Čelinac“. Zahvalnice Skupštine opštine dodijeljene su Sofiji Topić, Marku Zorkiću, Dejanu Pavloviću, Planinarskom društvu „Čičak“, JU Centar za socijalni rad „Čelinac“ i Srednjoj školi „Čelinac“. Posebnom odlukom predsjednika Skupštine opštine dodijeljena je zahvalnica Borisu Maksimoviću, dok je načelnik opštine takođe posebnom odlukom dodijelio zahvalnice  Odboru za upravljanje seoskim vodovodom i Vinariji „Jungić“. Obrazloženja za sve dobitnike priznanja zainteresovana javnost može pročitati ovdje, a izjave dobitnika plaketa moguće je poslušati ovdje.
Akademiji je prisustvovao i gradonačelnik grada Banja Luka Igor Radojičić, predstavnici bratskih opština Trstenik i Majdanpek, načelnici susjednih opština, lokalni odbornici, predstavnici ustanova i škola, sveštenstvo, privrednici, predstavnici međunarodnih organizacija, građani.
U umjetničkom dijelu programa nastupili su djevojački ansambl „Žubor“ iz Kotor Varoši, glumci „DIS“ teatra iz Banjaluke i učenice Osnovne škole „Miloš Dujić“ Čelinac.
Nakon svečane akademije, u hotelu „Turist“ obavljen je slavski obred, gdje je rukovodstvo lokalne zajednice zajedno sa sveštenstvom prelomilo slavski kolač.

Služena sveta Liturgija i parastos palim borcima

Arhijerejski namjesnik kotorvaroški Milenko Narić uz sasluženje više sveštenika služio je 26. jula svetu Liturgiju u hramu Sabora svetog arhangela Gavrila, a zatim i parastos poginulim borcima u centralnoj spomen-kapeli. Vijence na spomen-obilježje položili su predstavnici lokalne vlasti, predstavnici Boračke organizacije i predstavnici bratskih opština Trstenik i Majdanpek.
Nakon molitvenog dijela, ispred zgrade opštinske uprave priređen je slavski štand, gdje su brojni sugrađani imali priliku uz slavska obilježja i osvježenje družiti se i razgovarati sa rukovodstvom opštine i načelnicima odjeljenja opštinske uprave.

Prijem za porodice poginulih boraca

Povodom Dana i slave opštine, načelnik opštine priredio je 24. jula prijem za porodice poginulih boraca naše opštine.
„Lokalna zajednica u kontinuitetu vodi računa o ovoj populaciji kroz razne vidove pomoći, a ovaj prijem je samo mali znak pažnje i dokaz da nismo i nikad nećemo zaboraviti one koji su svoje živote ugradili u stvaranje Republike Srpske, ali isto tako ni njihove porodice“, rekao je Zeljković.
Osim rukovodstva lokalne zajednice, prijemu su prisustvovali i predstavnici Boračke organizacije i načelnici odjeljenja Opštinske uprave.

Tekst: D. Kljajić
Foto: B. Maksimović