Одржана радионица “Живјети са поплавама” Штампа Ел. пошта

Друга по реду интерактивна радионица “Живјети са поплавама”, која је дио пројекта подизања грађанске свијести и спремности на поплаве “FloodLife”, одржана је 4. јула у Челинцу.
У препуној скупштинској сали општине Челинац представницима локалних власти и служби, волонтерима и грађанима представљени су основни и специфични циљеви пројекта, са нагласком на интернет страницу www.poplave.org, практичним водичима како поступати прије, у току и послије поплаве и мобилној апликацији СОС 121.

"Нашу општину нажалост поплаве нису заобишле, као ни посљедице послије њих.  Челинац је препознао значај и радо постао дио овог пројекта, заједно са Бањалуком, Приједором и Оштром Луком,  а морам нагласити и да смо једина од четири општине која је финансијски подржала његову имплементацију. Увјерени смо да ће корист коју ћемо сви имати од пројекта ФлоодЛифе бити вишеструка, да ћемо бити пуно спремнији за случај поплава за које се ипак надамо да се неће поновити",  рекла је Милијана Топић, замјеница начелника општине, отварајући радионицу.
Присутне су поздравили и директор Развојне агенције Челинац Александар Бранковић и Милован Ћосић, самостални стручни сарадник за послове цивилне заштите општине Челинац.
"Развојна агенција Челинац укључена је од самог почетка у пројекат Floodlife, јер смо увјерени у његову велику друштвену корист. Сваки аспект има специфичан значај за подизање свијести и правовремено планирање стратегије одбране од поплава", рекао је Бранковић и изразио задовољство и жељу за будућом сарадњом са Егзит центром.
Кроз пројекат Floodlife Цивилна заштита Челинца добиће нову опрему, чамац и шест комплетал личне опреме – сува одијела, кациге, чизме, ужад, прслуке за спасавање и пакете прве помоћи. Такође, на ријеци Јошавки биће постављена и модерна аутоматска хидролошка станица која ће постати дио комуникационог система раног упозоравања на поплаве.
@Поплаве које су нас задесиле 2014. године биле су нам озбиљна животна школа и схватили смо колико смо у том тренутку били слабо припремљени за такав тип ванредне ситуације. Од мајских поплава до данас радимо на унапређењу цивилне заштите, набављању потребне опреме, а велику корист од овог пројекта ћемо имати и кроз програм обуке за спасавање који ће проћи наши волонтери", рекао је Ћосић.
Кроз радионицу детаљније су представљени практични водичи који по први пут на ове просторе уводе новитете, попут породичног плана.
"Информисаност како се треба понашати у случају поплаве први је корак у превенцији који су сви присутни самим својим доласком на ову радионицу управо направили. Други корак је одабир оних информација које сваком индивидаулно могу помоћи, а трећи је да се оне прослиједе што већем броју људи. Тако ћемо напредовати и појединачно и као друштво", рекла је Тања Милешевић током представљања водича.
Она је истакла значај планирања и превенције штете, најбитније савјете за становништво и пословне субјекте, детаљније објаснила шта су породични план, основни и додатни пакети, упозорила на видљиве и невидљиве опасности које пријете током и након поплава.
"Људски животи су приоритет број један у било којој врсти опасности, а да бисмо заштитили животе морамо знати како да то урадимо. У водичима има много инфомација, али то је због тога што су поплаве изузетно комплексан проблем и једино тако му се може присупити. Позивамо вас да прочитате водиче, прихватите све што сматрате корисним и подијелите своје знање са другим људима. Све што урадимо данас по овом питању инвестиција је за будућност", рекла је она.
Битан дио пројекта су употреба информационих технологија у циљу информисаности и раног упозоравања на опасности. Интернет страница www.poplave.org и мобилна апликација СОС 121 чине лако доступним најважније информације, попут упозорења званичних институција на надолазећу опасност, праћење стања водостаја на одабраним ријекама и локацијама у реалном времену, мапе опасности и мапе ризика, информације о клизиштима, утицају климатских промјена и бројне друге садржаје.
"Значај волонтеризма је посебно истакнут и на порталу и на мобилној апликацији. Корисници ће на једноставан начин моћи да постану дио базе волонтера и да помогну својој локалној заједници у случају потребе. Свака појединачна акција за опште добро чини нас и бољим људима и бољим друштвом", поручено је на радионици.
Кроз пројекат Floodlife одабрани волонтери из Челинца имаће прилику да бесплатно стекну међународно признате лиценце у Тренинг центру за потрагу и спасавање на водама, током обуке која ће бити организована током овог мјесеца у кањону Врбаса.
"Моја породица није поплављена јер живимо на брду, али јесмо били у страху од клизишта. Срећом, нисмо имали такве проблеме, који су погодили доста људи у Челинцу. Лично сам члан цивилне заштите и сматрам да су све информације које смо чули на радионици јако корисне и да ће нам помоћи да будемо пуно спремнији у случају потребе", рекао је Данијел Маринковић.
Радионица је завршена кратким интерактивним квизом којим су присутни тестирали своје знање о поплавама и угодним дружењем уз закуску и освјежење.

Извор: poplave.org

Сервисне информације