Извјештај са девете сједнице Скупштине општине Челинац Штампа Ел. пошта

На деветој сједници Скупштине општине Челинац одржаној 27. јуна одборници су разматрали 17 тачака дневног реда, а највише дискусије и одборничке пажње изазвао је извјештај о остварењу буџета општине за прво тромјесечје, нацрт измјене регулационог плана „Дијела центра Челинца“, информација о раду управе за геодетске и имовинско-правне послове, те информација о стању и потребама сеоских водовода. Говорећи о буџету, начелник општине Момчило Зељковић рекао је да није у потпуности задовољан остварењем буџета у прва три мјесеца текуће године, с обзиром да је остварење у погледу приходовне стране 91 одсто.
„Евидентан је пад прихода, прије свега пореских. Приходи од ПДВ-а остварени су свега 85 одсто, док су порези на лична примања и приходи од самосталне дјелатности остварени онако како смо планирали, чак и нешто више. Такође је битно напоменути да су непорески приходи за 20 одсто већи од плана. Кад је у питању расходовна страна, могу рећи да смо рационално трошили средства, те да је трошак мањи од прихода за неких 30.000 марака“, рекао је Зељковић и додао да су приходи у априлу и мају били бољи у односу на прва три мјесеца и изразио увјерење да ће буџет до краја године бити у нивоу планираног.
Одборници су након скоро двочасовне расправе усвојили закључак о утврђивању нацрта измјене дијела регулационог плана „Дијела центра Челинца“, за простор између ријеке Врбање, улице Цара Лазара, планиране саобраћајнице иза основне и средње школе и пјешачке стазе иза средњошколског центра. Нацрт је упућен на јавни увид, а о мјесту и времену излагања документа надлежно одјељење ће благовремено обавијестити јавност.
Извјештај о раду челиначког комуналног предузећа „Чистоћа и зеленило“ подржали су сви одборници који су приступили гласању. Одборници су усвојили и одлуку о давању сагласности за кредитно задужење овог предузећа у износу од 60.000 марака. Према ријечима начелника општине, у овом случају се ради о гаранцији коју општина даје предузећу, а средства су намијењена за измирење обавеза из претходног периода.
„То су обавезе према јавном предузећу „Деп-от“ Бања Лука и Управи за индиректно опорезивање, што ће значајно олакшати рад овог предузећа“, појаснио је Зељковић и додао да локална заједница чини све да ово комунално предузеће буде самоодрживо.
На дневном реду девете сједнице нашла се и информација о раду Републичке управе за геодетске и имовинско-правне послове, подручне јединице Челинац, на чији рад је већина дискутаната упутила замјерке. Након излагања шефа јединице Славице Ћелић, начелник и одборници су остали сагласни у ставу да проблем у функционисању ове управе потиче из њеног сједишта у Бањалуци, односно, како кажу, у комуникацији сједишта управе са подручном јединицом. У складу с тим, усвојен је закључак којим се задужује руководство геодетске управе у Челинцу и стручну службу начелника општине да евидентирају кључне проблеме у овој управи, те да се организује састанак са директором републичке управе и размотре мјере за хитно превазилажење постојећег стања.
Одборници су били незадовољни и информацијом о стању и потребама сеоских водовода, у смислу да поједини одбори информације не достављају благовремено или их уопште не достављају, да нема јасне надлежности, па самим тим ни одговорности одбора.
На овој сједници усвојена је одлука о изради просторног плана општине Челинац, одлука о измјенама и допунама одлуке о комуналном реду, информација о стању информисања на подручју општине, информација о заштити животне средине, те информација о раду и активностима мјесних заједница.

Сервисне информације

Архива вијести