Opština Čelinac - Zvanična internet prezentacija administrativne službe

Izvještaj sa devete sjednice Skupštine opštine Čelinac Štampa El. pošta

Na devetoj sjednici Skupštine opštine Čelinac održanoj 27. juna odbornici su razmatrali 17 tačaka dnevnog reda, a najviše diskusije i odborničke pažnje izazvao je izvještaj o ostvarenju budžeta opštine za prvo tromjesečje, nacrt izmjene regulacionog plana „Dijela centra Čelinca“, informacija o radu uprave za geodetske i imovinsko-pravne poslove, te informacija o stanju i potrebama seoskih vodovoda. Govoreći o budžetu, načelnik opštine Momčilo Zeljković rekao je da nije u potpunosti zadovoljan ostvarenjem budžeta u prva tri mjeseca tekuće godine, s obzirom da je ostvarenje u pogledu prihodovne strane 91 odsto.
„Evidentan je pad prihoda, prije svega poreskih. Prihodi od PDV-a ostvareni su svega 85 odsto, dok su porezi na lična primanja i prihodi od samostalne djelatnosti ostvareni onako kako smo planirali, čak i nešto više. Takođe je bitno napomenuti da su neporeski prihodi za 20 odsto veći od plana. Kad je u pitanju rashodovna strana, mogu reći da smo racionalno trošili sredstva, te da je trošak manji od prihoda za nekih 30.000 maraka“, rekao je Zeljković i dodao da su prihodi u aprilu i maju bili bolji u odnosu na prva tri mjeseca i izrazio uvjerenje da će budžet do kraja godine biti u nivou planiranog.
Odbornici su nakon skoro dvočasovne rasprave usvojili zaključak o utvrđivanju nacrta izmjene dijela regulacionog plana „Dijela centra Čelinca“, za prostor između rijeke Vrbanje, ulice Cara Lazara, planirane saobraćajnice iza osnovne i srednje škole i pješačke staze iza srednjoškolskog centra. Nacrt je upućen na javni uvid, a o mjestu i vremenu izlaganja dokumenta nadležno odjeljenje će blagovremeno obavijestiti javnost.
Izvještaj o radu čelinačkog komunalnog preduzeća „Čistoća i zelenilo“ podržali su svi odbornici koji su pristupili glasanju. Odbornici su usvojili i odluku o davanju saglasnosti za kreditno zaduženje ovog preduzeća u iznosu od 60.000 maraka. Prema riječima načelnika opštine, u ovom slučaju se radi o garanciji koju opština daje preduzeću, a sredstva su namijenjena za izmirenje obaveza iz prethodnog perioda.
„To su obaveze prema javnom preduzeću „Dep-ot“ Banja Luka i Upravi za indirektno oporezivanje, što će značajno olakšati rad ovog preduzeća“, pojasnio je Zeljković i dodao da lokalna zajednica čini sve da ovo komunalno preduzeće bude samoodrživo.
Na dnevnom redu devete sjednice našla se i informacija o radu Republičke uprave za geodetske i imovinsko-pravne poslove, područne jedinice Čelinac, na čiji rad je većina diskutanata uputila zamjerke. Nakon izlaganja šefa jedinice Slavice Ćelić, načelnik i odbornici su ostali saglasni u stavu da problem u funkcionisanju ove uprave potiče iz njenog sjedišta u Banjaluci, odnosno, kako kažu, u komunikaciji sjedišta uprave sa područnom jedinicom. U skladu s tim, usvojen je zaključak kojim se zadužuje rukovodstvo geodetske uprave u Čelincu i stručnu službu načelnika opštine da evidentiraju ključne probleme u ovoj upravi, te da se organizuje sastanak sa direktorom republičke uprave i razmotre mjere za hitno prevazilaženje postojećeg stanja.
Odbornici su bili nezadovoljni i informacijom o stanju i potrebama seoskih vodovoda, u smislu da pojedini odbori informacije ne dostavljaju blagovremeno ili ih uopšte ne dostavljaju, da nema jasne nadležnosti, pa samim tim ni odgovornosti odbora. 
Na ovoj sjednici usvojena je odluka o izradi prostornog plana opštine Čelinac, odluka o izmjenama i dopunama odluke o komunalnom redu, informacija o stanju informisanja na području opštine, informacija o zaštiti životne sredine, te informacija o radu i aktivnostima mjesnih zajednica.

 

 

Servisne informacije

Arhiva vijesti