Izvještaj sa devete sjednice Skupštine opštine Čelinac Štampa El. pošta

Na devetoj sjednici Skupštine opštine Čelinac održanoj 27. juna odbornici su razmatrali 17 tačaka dnevnog reda, a najviše diskusije i odborničke pažnje izazvao je izvještaj o ostvarenju budžeta opštine za prvo tromjesečje, nacrt izmjene regulacionog plana „Dijela centra Čelinca“, informacija o radu uprave za geodetske i imovinsko-pravne poslove, te informacija o stanju i potrebama seoskih vodovoda. Govoreći o budžetu, načelnik opštine Momčilo Zeljković rekao je da nije u potpunosti zadovoljan ostvarenjem budžeta u prva tri mjeseca tekuće godine, s obzirom da je ostvarenje u pogledu prihodovne strane 91 odsto.
„Evidentan je pad prihoda, prije svega poreskih. Prihodi od PDV-a ostvareni su svega 85 odsto, dok su porezi na lična primanja i prihodi od samostalne djelatnosti ostvareni onako kako smo planirali, čak i nešto više. Takođe je bitno napomenuti da su neporeski prihodi za 20 odsto veći od plana. Kad je u pitanju rashodovna strana, mogu reći da smo racionalno trošili sredstva, te da je trošak manji od prihoda za nekih 30.000 maraka“, rekao je Zeljković i dodao da su prihodi u aprilu i maju bili bolji u odnosu na prva tri mjeseca i izrazio uvjerenje da će budžet do kraja godine biti u nivou planiranog.
Odbornici su nakon skoro dvočasovne rasprave usvojili zaključak o utvrđivanju nacrta izmjene dijela regulacionog plana „Dijela centra Čelinca“, za prostor između rijeke Vrbanje, ulice Cara Lazara, planirane saobraćajnice iza osnovne i srednje škole i pješačke staze iza srednjoškolskog centra. Nacrt je upućen na javni uvid, a o mjestu i vremenu izlaganja dokumenta nadležno odjeljenje će blagovremeno obavijestiti javnost.
Izvještaj o radu čelinačkog komunalnog preduzeća „Čistoća i zelenilo“ podržali su svi odbornici koji su pristupili glasanju. Odbornici su usvojili i odluku o davanju saglasnosti za kreditno zaduženje ovog preduzeća u iznosu od 60.000 maraka. Prema riječima načelnika opštine, u ovom slučaju se radi o garanciji koju opština daje preduzeću, a sredstva su namijenjena za izmirenje obaveza iz prethodnog perioda.
„To su obaveze prema javnom preduzeću „Dep-ot“ Banja Luka i Upravi za indirektno oporezivanje, što će značajno olakšati rad ovog preduzeća“, pojasnio je Zeljković i dodao da lokalna zajednica čini sve da ovo komunalno preduzeće bude samoodrživo.
Na dnevnom redu devete sjednice našla se i informacija o radu Republičke uprave za geodetske i imovinsko-pravne poslove, područne jedinice Čelinac, na čiji rad je većina diskutanata uputila zamjerke. Nakon izlaganja šefa jedinice Slavice Ćelić, načelnik i odbornici su ostali saglasni u stavu da problem u funkcionisanju ove uprave potiče iz njenog sjedišta u Banjaluci, odnosno, kako kažu, u komunikaciji sjedišta uprave sa područnom jedinicom. U skladu s tim, usvojen je zaključak kojim se zadužuje rukovodstvo geodetske uprave u Čelincu i stručnu službu načelnika opštine da evidentiraju ključne probleme u ovoj upravi, te da se organizuje sastanak sa direktorom republičke uprave i razmotre mjere za hitno prevazilaženje postojećeg stanja.
Odbornici su bili nezadovoljni i informacijom o stanju i potrebama seoskih vodovoda, u smislu da pojedini odbori informacije ne dostavljaju blagovremeno ili ih uopšte ne dostavljaju, da nema jasne nadležnosti, pa samim tim ni odgovornosti odbora.
Na ovoj sjednici usvojena je odluka o izradi prostornog plana opštine Čelinac, odluka o izmjenama i dopunama odluke o komunalnom redu, informacija o stanju informisanja na području opštine, informacija o zaštiti životne sredine, te informacija o radu i aktivnostima mjesnih zajednica.

Servisne informacije