Челинац три године након поплаве: Урађено много на санацији и мјерама заштите Штампа Ел. пошта

Навршиле су се три године од када су Челинац погодиле катастрофалне поплаве. Баш на овај дан, у исто ово вријеме, плавни талас је кроз ријеке Врбању и Јошавку немилосрдно надолазио, продирући, кидајући и рушећи све пред собом. Један за другим губили су се путеви, мостови, куће, аутомобили. Нестајале су челиначке улице, губило се мајско зеленило. Поплављена су домаћинства, стамбене зграде, јавне установе и предузећа, привредни субјекти, бензинске пумпе, објекти електродистрибуције, село и град. Остали смо одсјечени од остатка свијета, без воде, струје и телефонских веза. Покренута су клизишта. У граду, у којем ништа више није било исто, требало је поново успоставити живот. Начелник општине Момчило Зељковић данас се присјећа свих детаља ових немилих догађаја, истичући да, упркос тим тешким, најтежим данима, ниједног момента није посумњао у то да ће Челинцу бити враћен сјај.
„Сам по себи довољан је податак да је штета од мајских поплава процијењена на 10 милиона марака. То су отприлике два буџета општине. Данас, након три године, могу да кажем да смо кроз мукотрпан рад и кроз комуникацију и сарадњу са Владом Републике Српске и уз помоћ донатора и људи добре воље успјели изградити порушено и санирати оштећено. Реконструисани су путеви, мостови, дио водовода, клизишта, школе, спортска дворана, народна библиотека, културни центар, дјечији вртић, полицијска станица, комунални објекти, топловодна мрежа. Довршена је нова зграда основне школе „Милош Дујић“, изведен пројекат регулације корита ријеке Врбање у дужини од 1300 метара и изграђено шеталиште. Прочишћен је значајан дио корита ријеке Јошавке и ријеке Врбање, а тренутно се изводе и радови на прочишћавању корита Шњеготине и Укрине“, навео је Зељковић и додао да локална власт у континуитету ради на инфраструктурним и развојним пројектима, било да се ради о виду санације или о превентивним активностима и мјерама заштите.
Он је додао да ће у наредном периоду бити настављена регулација корита Врбање узводно, према Котор Вароши, настављени радови на кориту Јошавке, али и отпочет капитални пројекат изградње новог градског моста.

Дијелови центра Челинца за вријеме и три године након поплаве

Полицијска станица

Кино-сала

Дјечији вртић "Невен"