Бесплатан превоз у Доњу Градину 23. априла Штампа Ел. пошта

Општина Челинац обезбиједила је бесплатан превоз аутобусима у Доњу Градину 23. априла, када се обиљежава Дан сјећања на жртве усташког злочина-геноцида у концентрационом логору Јасеновац и његовом највећем стратишту.
Полазак аутобуса планиран је у 9 часова са аутобуске станице у Челинцу, а сви заинтересовани грађани који својим присуством желе одати дужно поштовање страдалим у највећем стратишту система концентрационих логора Јасеновац треба да се пријаве најкасније до 20. априла на сљедеће бројеве телефона: 553-012 (радним даном од 7 до 15 часова) и 065/441-358 (Драгана Кљајић).

Програм обиљежавања:
Спомен-подручје Доња Градина:
11.15 часова – полагање вијенаца
12.00 часова – парастос и помен жртвама усташког геноцида
13.00 часова – обраћање званичника

Концентрациони логор Јасеновац је основала и све вријеме њиме управљала Независна држава Хрватска. По начину убијања, јасеновачки логор сматра се најмонструознијим губилиштем које је током Другог свјетског рата постојало у свијету. Према процјенама, у периоду између 1941. и 1945. године у том логору убијено је око 700.000 дјеце, жена и стараца, највише Срба, Јевреја и Рома.