Опрема за узбуњивање и комуникацију предата на коришћење, општина Челинац домаћин церемоније Штампа Ел. пошта

Општина Челинац била је 10. априла домаћин церемоније на којој је, захваљујући донаторским пројектима УНДП-а, представницима 14 општина слива ријеке Врбас уручена опрема за узбуњивање и комуникацију у случају поплава и других природних катастрофа.
Опрему је, у оквиру састанка са начелником општине Челинац Момчилом Зељковићем, тестирала министрица за просторно уређење, грађевинарство и екологију Републике Српске Сребренка Голић, уз присуство представника УНДП-а, директора републичке цивилне заштите и бројних медија.

„Пустите сигнал за надолазећу опасност од поплава, пустите сигнал за надолазећу опасност од поплава“, симболично се цивилној заштити обратила министрица посредством мобилне радио-станице, након чега су се огласиле сирене.
Министрица Голић овом приликом је изразила задовољство због добре сарадње министарства и УНДП-а на многим пројектима, подсјећајући да је министарство недавно хидрометеоролоким заводима поклонило хидрометеоролошке, хидролошке и падавинске станице вриједности близу 570 хиљада марака.
Начелнник општине Челинац Момчило Зељковић је рекао да је почаствован улогом домаћина ове церемоније и изразио задовољство због дугогодишње успјешне сарадње са УНДП-ом.
„Учешћем у овом пројекту општина Челинац је добила двије стационарне станице за комуникацију, 10 мобилних станица, те двије стационарне станице за узбуњивање“, рекао је Зељковић и додао да ова опрема има велики значај за становништво.
Подсјећајући хронолошки на догађаје и активности након разорних поплава 2014. године, Зељковић је нагласио да би било готово немогуће санирати посљедице без помоћи Владе Републике Српске, међународних организација и људи добре воље.
Замјеник резидентне представнице УНДП-а Сукроб Хошмукамедов рекао је да ће укупна помоћ УНДП-а, уз финансијска средства Глобалног фонда за заштиту животне средине, омогућити водопривредама, цивилној заштити и локалним заједницама да побољшају управљање ризиком од поплава – у складу са директивама ЕУ.
Након тестирања опреме и састанка у кабинету начелника, у великој скупштинској сали је за представнике 14 локалних заједница Републике Српске и Федерације БиХ уприличена презентација мапа опасности и мапа ризика од поплава, те уручена донирана опрема.

ИЗЈАВЕ:

- Министрица Голић