Opština Čelinac - Zvanična internet prezentacija administrativne službe

Oprema za uzbunjivanje i komunikaciju predata na korišćenje, opština Čelinac domaćin ceremonije Štampa El. pošta

Opština Čelinac bila je 10. aprila domaćin ceremonije na kojoj je, zahvaljujući donatorskim projektima UNDP-a, predstavnicima 14 opština sliva rijeke Vrbas uručena oprema za uzbunjivanje i komunikaciju u slučaju poplava i drugih prirodnih katastrofa.
Opremu je, u okviru sastanka sa načelnikom opštine Čelinac Momčilom Zeljkovićem, testirala ministrica za prostorno uređenje, građevinarstvo i ekologiju Republike Srpske Srebrenka Golić, uz prisustvo predstavnika UNDP-a, direktora republičke civilne zaštite i brojnih medija. „Pustite signal za nadolazeću opasnost od poplava, pustite signal za nadolazeću opasnost od poplava“, simbolično se civilnoj zaštiti obratila ministrica posredstvom mobilne radio-stanice, nakon čega su se oglasile sirene.
Ministrica Golić ovom prilikom je izrazila zadovoljstvo zbog dobre saradnje ministarstva i UNDP-a na mnogim projektima, podsjećajući da je ministarstvo nedavno hidrometeorolokim zavodima poklonilo hidrometeorološke, hidrološke i padavinske stanice vrijednosti blizu 570 hiljada maraka.
Načelnnik opštine Čelinac Momčilo Zeljković je rekao da je počastvovan ulogom domaćina ove ceremonije i izrazio zadovoljstvo zbog dugogodišnje uspješne saradnje sa UNDP-om.
„Učešćem u ovom projektu opština Čelinac je dobila dvije stacionarne stanice za komunikaciju, 10 mobilnih stanica, te dvije stacionarne stanice za uzbunjivanje“, rekao je Zeljković i dodao da ova oprema ima veliki značaj za stanovništvo.
Podsjećajući hronološki na događaje i aktivnosti nakon razornih poplava 2014. godine, Zeljković je naglasio da bi bilo gotovo nemoguće sanirati posljedice bez pomoći Vlade Republike Srpske, međunarodnih organizacija i ljudi dobre volje.
Zamjenik rezidentne predstavnice UNDP-a Sukrob Hošmukamedov rekao je da će ukupna pomoć UNDP-a, uz finansijska sredstva Globalnog fonda za zaštitu životne sredine, omogućiti vodoprivredama, civilnoj zaštiti i lokalnim zajednicama da poboljšaju upravljanje rizikom od poplava – u skladu sa direktivama EU.
Nakon testiranja opreme i sastanka u kabinetu načelnika, u velikoj skupštinskoj sali je za predstavnike 14 lokalnih zajednica Republike Srpske i Federacije BiH upriličena prezentacija mapa opasnosti i mapa rizika od poplava, te uručena donirana oprema.

IZJAVE:

- Ministrica Golić

- Načelnik Zeljković

- Direktor republičke civilne zaštite Mile Međed

- Zamjenik rezidentne predstavnice UNDP-a Sukrob Hošmakmedov


 

Servisne informacije

Arhiva vijesti