Opština Čelinac - Zvanična internet prezentacija administrativne službe

Oprezno prilikom paljenja otpada i korova Štampa El. pošta

Iz čelinačke civilne zaštite i vatrogasne jedinice upozoravaju stanovništvo da se prilikom proljećnog uređenja suzdrže od nekontrolisanog paljenja vatre na otvorenom prostoru, jer svaka nepažnja može da izazove nesagledive posljedice po materijalna dobra i ljude.
Ovo upozorenje odnosi se na vlasnike domaćinstava, kako u seoskim i prigradskim, tako i u gradskim, gdje postoji realna opasnost od požara zbog nesmotrenog i nekontrolisanog paljenja otpada. Poseban oprez je potreban prilikom izvođenja radova na mjestima koja su u blizini naselja ili šumskih gazdinstava, dok građani treba da vode računa i o odlaganju kućnog otpada u kontejnere. S obzirom da je pred nama ljetni period i vrijeme izleta u prirodi, iz vatrogasne jedinice savjetuju da prilikom roštiljanja, prije svega, treba obezbijediti lokaciju na kojoj postoji mogućnost nekontrolisanog širenja vatre. Po završetku roštiljanja, vatru treba u potpunosti zagasiti i ne napuštati mjesto sve dok u potpunosti niste sigurni da je vatra ugašena
Nadležne službe će u narednom periodu, u okviru redovnih, obavljati i preventivne aktivnosti u cilju sprečavanja požara i smanjenja rizika od mogućih požara. Jedna od prvih aktivnosti je štampanje brošure sa kratkim uputstvima u slučaju požara, koja će biti podijeljena u svim mjesnim zajednicama. Ista će biti dostupna i na internet stranici opštine u PDF formatu.
Podsjećamo, tokom 2016. godine čelinački vatrogasci imali su 42 intervencije, od čega devet na gašenju šumskih požara, 10 požara na objektima i 23 intervencije iz kategorije „ostale“.