Opština Čelinac - Zvanična internet prezentacija administrativne službe

Kultura i sport Štampa El. pošta

Savremena kulturna djelatnost u Čelincu počela je 1926. godine kada je, poslije  otvaranja škole u Opsječkom, osnovana prva diletantska grupa koja razvija kulturno zabavni rad.

Kulturno-umjetničko društvo "Miloš Dujić", koje postoji i danas, osnovano je 1951. godine. Osim toga, u Čelincu postoje još dva kulturno-umjetnička društva - KUD "Mladost" Brezičani koje postoji od 1999. godine i KUD "Jošavka" iz Jošavke koje postoji od 1982. godine.

Narodna biblioteka sa čitaonicom osnovana je 1926. godine. Ova ustanova danas ima oko 20 000 naslova. Pored Centra za kulturu, fizičku kulturu, obrazovanje i informisanje, biblioteka je nosilac kulturnih dešavanja u Čelincu.
Narodna biblioteka “Ivo Andrić” se širokim spektrom djelatnosti i dobrim rezultatima svrstala se među najistaknutije biblioteke Republike Srpske. S ciljem afirmacije kulturnog stvaralaštva ova ustanova svake godine najistaknutijim radnicima u oblasti kulture biblioteka dodjeljuje “Miholjdansku povelju”.

Centar za kulturu, fizičku kulturu, obrazovanje i informisanje osnovan je 1998. godine i danas koordinira rad petnaest sportskih i kulturnih udruženja, među kojima su u oblasti sporta najistaknutiji:

 • OMLADINSKI KOŠARKAŠKI KLUB "ČELINAC" - Klub je osnovan 1981. Godine, a rad je obnovio 2004. godine. Član je 4. lige RS PKO Banjaluka. Takmiči se u seniorskoj selekciji.
 • FUDBALSKI KLUB "ČELINAC" - Klub je osnovan 1948. godine. Nosio je naziv Zmajevac, Partizan, Čelinac 94, a danas Čelinac. Član je 4. lige RS PFS Banjaluka. Ima četiri takmičarske selekcije (pioniri, kadeti, juniori i seniori), kao i svoju školu fudbala.
 • ŠAHOVSKI KLUB "ČELINAC" - Klub je osnovan 1982. godine.
 • SPORTSKO RIBOLOVNO DRUŠTVO "ČELINAC" - Društvo je osnovano 1976.godine.
 • TENISKI KLUB "REKET" - Klub je osnovan 1990. godine. Broji oko 80 članova.
 • SPORTSKO PLANINARSKO DRUŠTVO "ČIČAK" - Društvo je osnovano 2005. godine. Broji oko 70 članova.
 • ŽENSKI KOŠARKAŠKI KLUB "ČELINAC" - Osnovan je 1986. pod nazivom ŽKK SVILA, a rad je obnovio 2006. godine.
 • OMLADINSKI RUKOMETNI KLUB "ČELINAC"  - Osnovan 2008. godine. Takmiči se u pionirskoj kategoriji i djeluje u muškom i ženskom takmičarskom sastavu.
 • KLUB MALOG FUDBALA "ČELINAC" - Osnovan je 2007. godine. Obuhvata školu malog fudbala i takmiči se u kategoriji pjetlića, pionira, kadeta i seniora. Član je 1. lige RS PFS.
 • FK "ŠNJEGOTINA" - Osnovan je 2003. godine i takmiči se u četvrtoj područnoj ligi.

Od svih sportskih udruženja najdužu tradiciju ima FK Čelinac.

Kako bi se stvorili što bolji uslovi za razvoj sporta, u Čelincu izgrađena je sportska dvorana sa 550 sjedećih mjesta.

Od udruženja koja rade pri Centru, svojim uspješnim aktivnostima i brojem mladih koje okupljaju, izdvajaju se i Kulturno-umjetničko društvo “Miloš Dujić-Mišo”, Srpsko kulturno prosvjetno društvo “Prosvjeta”, odred izviđača, dramska sekcija i sekcija za očuvanje izvornih narodnih običaja.

Zahvaljujući našim izviđačima, Izviđačko-sportsko rekreativni centar “Mlinska Rijeka” već je ucrtan na sve evropske skautske mape. U Mlinskoj Rijeci se svake parne godine održava Međunarodni tabor izviđača i to je dobra prilika da Čelinac široj javnosti predstavi sve svoje prednosti i dobre namjere. 
Centar za kulturu, fizičku kulturu, obrazovanje i informisanje Čelinac pored mnogih manifestacija svake godine organizuje:

 • Opštinsku ligu malog fudbala - seniori i pioniri od 01. juna do 25. avgusta
 • Vidovdanske svečanosti od 25. do 28. juna
 • Kulturne i sportske aktivnosti u okviru krsne slave opštine od 10. do 26. jula:
 • Izložbe
 • Književne promocije
 • Koncerte različitih vrsta muzike
 • Smotru folklora
 • Noćni turnir u malom fudbalu - pioniri, seniori, veterani
 • Street ball takmičenje
 • Manifestaciju "Svi na bicikl" - Čelinac - Mlinska Rijeka - Čelinac
 • Uličnu trku grada - konkurencija za djecu starosne dobi od 10. do 15. godine i iznad 15 godina
 • Šahovski turnir
 • Sportski ribolov - Kup Čelinca
 • Planinarenje - Kup borilačkih vještina (Džiu Džicu)
 • Džipijadu - off road rally - prvenstvo BiH - septembar ISRC Mlinska Rijeka
 • Izbor najboljih sportista opštine Čelinac - decembar

Ljeto u Čelincu u znaku kulturnih i sportskih dešavanja. Stanovnici opštine Čelinac i gosti mogu uživati u brojnim kulturnim manifestacijama, naročito u ljetnjem periodu. Jedna od najznačajnijih svakako je Čelinačko kulturno ljeto (26.juni - 26.juli) čiji je pokrovitelj opština Čelinac, a u okviru koje se organizuju brojni kulturno-zabavni programi, promocije knjiga i tematske večeri. Manifestacija Čelinačko kulturno ljeto pobudila je veliko interesovanje ne samo stanovništva opštine Čelinac već i publike iz cijele banjalučke regije. Manifestacija je podjeljena u dva segmenta, kulturni i sportski, u kojima je direktno učestvuje oko 2.500 mladih ljudi, a rezultat uspješne realizacije kreativnih aktivnosti mladih ogleda se u činjenici da ove događaje prati blizu 30.000 posjetilaca. Dio manifestacije organizovan je i u mjesnim zajednicama, čijim je mještanima predstavljen bogat sportski i kulturno-umjetnički program.

Potreba mladih da istaknu i promovišu svoju ličnost i stvaralaštvo u oblasti kulture i umjetnosti zadovoljena je i realizacijom jedne od najznačajnijih manifestacija koje se organizuju iz oblasti kulture i umjetnosti, smotrom folklora.

Na inicijativu KUD-a „Miloš Dujić-Mišo“, koje broji 150 članova,u Čelincu se od 2005. godine održava smotra folklora. U ovoj manifestaciji svake godine učestvuje veliki broj kulturno-umjetničkih društava iz čitave Bosne i Hercegovine i Srbije. Čelinački omladinci takođe su gostovali na raznim manifestacijama širom Republike Srpske, Federacije BiH i Srbije gdje su imali priliku da razmjene iskustva sa svojim vršnjacima i mještanima drugih sredina.